• Kurtul Şahin tarafından 1974 yılında 25 m2’lik alana sahip bir atölyede yay imalatı yapmak üzere faaliyete geçmiştir. Halen şahis şirketi olarak faaliyetine devam etmektedir.
  • 1994 yılı sonuna kadar çeşitli aşamalardan geçtikten sonra; özellikle otomotiv ana ve yan sanayisine daha kaliteli hizmet sunmak üzere 1995 yılı Başından itibaren çalı bölgesindeki fabrika binasında ve 2011 Nisan ayından itibaren NOSAB fabrikasında yüksek kapasite ile üretimine başlamıştır. OEM olarak TOFAŞ ve KARSAN firmalarına üretim yapmaktadır. Diğer müşterilerimiz ise direk OEM lerle çalışan firmalar olup büyük otomotiv yansanayi firmalarıdır.
  • Mevcut işletme binası, idari ve fabrika binası olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.Toplam işletme alanı 3600 m2 olup; 3200 m2’lik bölümü fabrika binası, 300 m2’lik alan idari bina, geriye kalan bölüm ise açık alandır.
  • Yaykursan üretimi ve ürünleri müşteri tatminini sağlamakta ve müşteri ihtiyacı ve isteklerine duyarlı bir yaklaşım göstermektedir. Yaykursan kalite serüvenine 2001 yılında ISO 9002 kalite sistem belgesi, 2002 yılında QS 9000 kalite sistem belgesi ile başlamış olup 2004 yılından itibaren ISO/TS 16949 kalite sistem belgesiyle kalite yolculuğuna devam etmekte ve tüm süreçlerinde sürekli iyileştirme tekniklerini uzman personeli ile uygulamaktadır.
  • Yaykursan ISO/TS 16949 kalite sitem belgesine sahip olup, Üretiminde kullanılan malzemelerin temininde en az ISO 9001 kalite sistemine sahip firmalarla çalışmaktadır.
  • Makina Parkı olarak, eksantrik presler, el presleri, taşlama makinası, parlatma makinası, tepsi testere, yay makinaları,tel doğrultma makinası, kaynak makinası, punta makinası, perçin makinası, havalı piston, ovalama makinası, eleme makinası fırın, tampon baskı makinası,pantograf makinası, matkap, freze, planya, torna, CNC yay makinaları ve el aparatları mevcut olup ihtiyacımız olan kalıp ve aparatlar kendi bünyemizde yapılmaktadır. Bununla birlikte üretim sonrası kullanılan kontrol aparatları ve mastarları kalıphanemizde yapılmaktadır.
  • Firmamızda, labrotuvar bölümü mevcut olup, ölçme ve kontrol araçları olarak 3 boyutlu koordinat ölçme cihazı, Mekanik ve dijital kumpaslar, profil projektör, kameralı ölçüm cihazı, sertlik ölçüm cihazı, manuel ve otomatik torkmetre cihazları, dinamometreler, mikrometreler, mihengirler,elcometre ve çeşitli ölcüm mastarları mevcuttur. Ayrıca frmamızın labortuvarında, siterilizatör ve su bonyosu bulnmakta olup kaplamalı ve boyalı parçaların testleri yapılmaktadır.
  • Yaykursan’da çoğu konusunda tecrübeli ve uzman kişilerden oluşan personeli ile VISICAD programı ile kalıp ve aparat çizimleri yapılarak üretimi gerçekleştirmektedir. Yaykursan Türkiye’deki diğer büyük otomotiv firmaları gibi teknolojik gelişim yatırımlarına devam etmektedir.